اسرار موفقیت در کار گلخانه

نکات یک گلخانه موفق

در این مقاله سعی شده هر آنچه برای راه اندازی و افزایش کیفیت مشاغل گلخانه ای موفق باید بدانید ، از جمله آنچه برای پرورش ، مراقبت از گیاهان ، ساخت گلخانه و فروش و بازاریابی تجارت خود نیاز دارید توضیح داده شود.

با کمی تلاش می توانید گلخانه ای  را راه اندازی کنید که هم به نفع محیط زیست باشد و هم سودآوری داشته باشد.

شروع یک گلخانه ممکن است رضایت بخش ترین کاری باشد که تاکنون انجام داده اید و تقریباً در هر مکانی می توانید این کار را انجام دهید . مزرعه روستایی ،  حومه شهر یا حتی داخل یک شهر رو پشت بوم ها. وقتی به گلخانه خود می نگرید یک حس عجیب و غرور طبیعی وجود دارد که ناشی از تماشای رشد دانه ها یا قلمه ها ، گیاهان بزرگ شده به دست شما و محصولات قابل فروش است . از امروز با شناخت و آگاهی از نوع کار می تونید شغلی هم سو با طبیعت و محیط زیست در عین حال درآمد زا شروع کنید که نه تنها تقاضا برای گیاهان و سبزیجات در دهه گذشته ۳۰۰ درصد افزایش یافته است ، بلکه نهال درختان از هر نوع در حال حاضر بسیار مورد تقاضا و پر طرفدار هستند. درباره ده ها گلخانه مطالعه و برسی کردم. در زیر لیست موثرترین راه ها برای راه اندازی مشاغل گلخانه ای که حاصل کار خودم است آورده شده است.

انتخاب گیاه مناسب گلخانه داری

انتخاب گیاه برای پرورش

اولین قدم برای شروع کار خود ، این است که تصمیم بگیرید کدام گیاه (یا محصول) را می خواهید رشد و پرورش دهید و چه مقدار گیاه را بکارید. من پیشنهاد می کنم با یک محصول بزرگ شروع کنید. پرورش انواع گیاهان با توجه به نیازهای مختلف آبیاری ، سمپاشی ، کوددهی و نوردهی می تواند بسیار بیشتر از آنچه انتظار می رود سخت باشد. همچنین رساندن گیاهان خود برای فروش در زمان های مختلف خاص فروش هر گیاه و انجام ده ها فروش و تحویل مختلف که باید برای هر نوع خاص محصول متفاوت است انجام شود ، به خصوص هنگامی که در آغاز کار هستید ، دشوار است. چرا وقتی به معنای واقعی کلمه می توانید ۱۰ هزار بوته از یک گونه را به راحتی ۲۰۰۰ بوته از یک نوع در مدت زمان بسیار کمتری پرورش دهید ، این کار را نکنید؟

هنگام انتخاب نوع گیاهان برای رشد برای سود ، باید ترکیب صحیح انواع ، گیاهان و مقادیر سودآور آن را بدانید. توانایی فنی خود را برای پرورش گیاهان ارزیابی کنید. (یک ارزیابی صادقانه کار را بسیار راحت تر خواهد کرد.) سپس مشخص کنید چه کیفیتی برای شما قابل قبول است و کدام گیاهان می توانند با سودآوری بیشتری تولید شوند :

 ۱) برآورد هزینه های تولید گیاه

 ۲) مقایسه قیمت های بازار مورد انتظار برای گیاهان جداگانه با برآورد هزینه های تولید

۳) مقایسه بازده خالص مورد انتظار انواع و اندازه های گیاهی به طور مشترک وجود دارد.

گیاهان را به اندازه کافی آبیاری کنید تا در خاک تمام گلدان غوطه ور شود.

غالباً کشاورزان قیمت خود را بر اساس رقبا تعین می کنند. اگر قصد انجام این کار را دارید ، قیمت بازار و هزینه های تولید را در نظر بگیرید. (برای دریافت قیمت ها میتونید با جهاد کشاورزی تماس گرفته یا به اصناف مربوطه مراجعه کنید.) دانستن هزینه های تولید گیاهان به شما کمک می کند تا تصمیمات بهتری در انتخاب گیاه بر اساس سود انجام دهید. نکته: برای انتخاب محصول پیشنهاد میشود که از محصولاتی استفاده شود که با یک بار کاشت قابلیت برداشت دوگانه مثل توت فرنگی یا چند گانه داشته باشد . همه آنها فروش بالایی به خصوص در این چند سال داشته است و من انتظار دارم که طی چند سال آینده ۱۰۰ درصد افزایش یابد و دیگر متوقف نشود.

بذرهای خود را بکارید

هنگامی که تصمیم گرفتید چه چیزی را بکارید، بذرها را در جعبه ها ، خاک گلدان یا به روش هیدروپونیک بکارید. اگر پرورش دهنده بی تجربه ای هستید ، کاشت آنها را در گلدان شروع کنید. آنها برای بذرهای با سرعت جوانه زنی بالا ایده آل هستند و این مزیت را دارند که علف های هرز را بدون ایجاد مزاحمت در بذرها شناسایی کنید و از بین ببرید. سرعت جوانه زنی بذر ها به عواملی مثل دما ، رطوبت و میزان اکسیژن دریافتی بستگی دارد.  کاشت بذر در یک منطقه سایه دار بهترین دما را فراهم می کند ، زیرا آفتاب گرم می تواند به نهال جوان در هنگام رشد صدمه بزند یا از بین ببرد. خاک خود را مرطوب و زهکشی شده نگه دارید تا محتوای اکسیژن خوبی دریافت کنند. گردش خوب هوا از طریق بستر بذر به جلوگیری از خفگی کمک می کند.

مشاهده کنید
پرورش سبزیجات در تمام طول سال

عمق کاشت بذرها به اندازه آنها بستگی دارد. قانون کلی کار کشت قراردادن آن درخاک تا سه تا چهار برابر قطر آن است. اگر با بذرهای کوچک سر و کار دارید ، آنها را روی سطح زمین بپاشید و آنها را در محل خود روی خاک فشار دهید. سپس وقتی که بذر ها به اندازه کافی بزرگ شدند ان ها را بکارید تا از عهده آین کار برآیند. این امر باعث “سخت شدن” گیاه می شود و در برابر شرایط نامساعد جوی مقاومت می کند. بذرها را در ورمیکولیت ، خزه ، ماسه یا هر ترکیبی از این سه بکارید. اگر با بسترهای بذر در فضای باز کار می کنید ، مقداری کود کامل به نسبت محصول مخلوط کنید. (یک فنجان  حاوی حدود نیم پوند کمپوست کامل است ، که میتوانید سه فنجان به ان اضافه کنید و کافی است.)

گلخانه

هدف از احداث گلخانه دستیابی به رشد سریع گیاه با افزایش رطوبت و کنترل دما است. علاوه بر این ، شما می توانید شدت نور و درجه حرارت مطلوب را برای رشد محصول خود مهیا و ایجاد کنید. دلیل دیگری این است که به جای تلاش برای پاسخگویی به نیازهای چندین نوع مختلف ، روی پرورش مقادیر زیاد یک یا دو نوع گیاه تمرکز کنید. از آزمایش کردن نترسید. در طول سال اول ، برخی از گیاهان را برای فروش بهار ، تابستان و پاییز در اواخر زمستان آماده کنید و در اولین زمستان سخت میزان فروش محصولات را ارزیابی و آزمایش کنید (زیر صفردرجه فارنهایت). با این کار می توانید اطلاعات خوبی در مورد کارکرد و فروش محصولات گلخانه در هر فصل به دست آورید.

نوردهی در گلخانه

نور دهی

بیشترین میزان انتقال نور خورشید، برای نوردهی به محصول گلخانه، توسط صفحات تک لعاب تأمین می شود. با این حال ، اگر شیشه به درستی قاب شود ، گلخانه ای با طراحی بهتر بخواهیم ، بیش از ۷۰ درصد نور را منتقل نمی کند. و حتی با سیم ، لوله های گرم کننده و انسداد ،  معمولاً در سطح محصول مقدار نور بیش از ۶۰ تا ۷۰ درصد نخواهد بود. گزینه دیگر استفاده از ورق های پلی دوبل یا پانل های ساختاری اکریلیک و پلی کربنات است. با یک قاب خوب طراحی شده می توانید به همان نوری که صفحه های تک لعاب می دهد برسید.

برای تعیین اینکه محصول یا  گیاهان شما به چه نوری در روز احتیاج دارد ، یک فوتومتر خریداری کنید که به شما کمک کند با نور مناسب سازگار شوید. اکثر این ابزارها دارای راهنمای شماره دار هستند و به راحتی قابل خواندن هستند. فقط آن را در تاریک ترین مناطق گلخانه دور از نور مستقیم نگه دارید و کنتور را بخوانید. (میزان خوانش شما بسته به بازتاب و نقطه خورشید مستقیم متفاوت خواهد بود.)

پارچه های مخصوص ، که می توانند در بالای گلخانه یا بستر کشت شما روی سیستم قرار بگیرند ، به شما در تنظیم میزان نوری که گیاه دریافت می کند ، کمک می کنند. این پارچه ها هزینه کمی برای هر متر مربع هزینه دارد و حدود ۱۰ سال دوام دارند. در حالی که این قابلیت را دارد که ۱۰ درجه تا ۱۰۰ درصد تیرگی ایجاد کند، من ۶۵ تا ۷۳ درصد را برای گیاهان دارای شاخ و برگ با کیفیت توصیه می کنم. بسیاری از افراد در ماه های گرم تابستان ۷۳ درصد استفاده می کنند و سپس در ماه های سردتر به ۵۵ درصد می رسند.

مشاهده کنید
صنعت گلخانه و چالش های آن

اگر از این پارچه ها به اندازه کافی استفاده نشود، گیاهان دچار آفتاب سوختگی می شوند یا خشک می شوند. سایه فراوان از خشک شدن کافی گیاهان جلوگیری می کند. میزان سایه مورد نیاز شما به نوع گیاهانی که می کارید بستگی دارد: بسیاری از گیاهان، گل و صیفی جات در تابستان زیر پارچه سایه روشن بهترین عملکرد را دارند اما در فصول دیگر نیازی به سایه ندارند. بسیاری از گیاهان چشم انداز زیر پارچه ای سایه روشن به خوبی رشد می کنند. اگر ۳۰۰ گیاه یا بیشتر آویزان دارید (که دو یا سه فوت دورتر آویزان هستند) ، می توانید از سایه زدن ۵۵ تا ۷۵ درصد استفاده کنید. خیلی ها نمی دانند که گیاهان سایه دار ممکن است در زمستان به سایه نیاز نداشته باشند.

نوعی رنگ خاص نیز وجود دارد که میزان نور ورودی را کنترل میکند و این رنگ آمیزی به پوشش خارجی گلخانه زده میشود .

کنترل محیطی

شما به سادگی نمی توانید اهمیت یک محیط کنترل شده در گلخانه خود را بیش از حد ارزیابی کنید. انتقال هوای تازه به اندازه نور و آب برای گیاهان ضروری  و مهم است. چه گیاهان را در خاک پرورش دهید و چه آنها را در آب (به روش هیدروپونیک) پرورش دهید ، باید به دما توجه داشته باشید. دما باید به طور معمول بین ۲۱ درجه تا ۲۳ درجه و رطوبت باید در حدود ۵۰ درصد باقی بماند. اگر این سطوح را به طور مداوم حفظ کنید ، گیاهان شما با رنگ بهتر و کیفیت بالاتربوده و همچنین سریعتر رشد می کنند.

وقتی عوامل آب و هوایی به درستی مدیریت شوند (یک سیستم کنترل کننده آب و هوا می تواند با بزرگتر شدن کار شما بسیار مفید باشد) ، تولید در گلخانه های دو جداره معمولاً بیش از گلخانه های یک جداره یا گلخانه های فایبرگلاس است.

تهویه در گلخانه

غنی سازی دی اکسید کربن

همانطور که همه باغداران می دانند ، برای پرورش گیاهان سالم و با کیفیت ، دی اکسید کربن ضروری است. در فصول پاییز و زمستان ، وقتی گلخانه ها بسته می مانند و گردش هوا از خارج وجود ندارد ، می توانید با بالا بردن سطح دی اکسید کربن موجود در حد طبیعی ، رشد گیاه را به اصطلاح “توربوشارژ” کنید. غلظت اتمسفر به طور معمول از ۲۵۰ تا ۳۵۰ ppm متغیر است. افزایش سطح بین ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ ppm در میلیون می تواند رشد گیاه را تا ۳۰ درصد در بیشتر گیاهان افزایش دهد. اما به یاد داشته باشید: افزایشCO2 جایگزین مهارت رشد خوب نمی شود.

مراقبت از آبیاری

به گیاهان خود مقدار کافی آب با کیفیت و سالم برای تغذیه بدهید. اگر گیاهان خیلی خشک شوند ، رشد آنها متوقف می شود ، که در نهایت می تواند باعث کاهش فروش و سود شما شود. در طول سال به طور منظم آب خود را از نظر آلاینده بررسی کرده و از غفلت از این کار اجتناب کنید. (می توانید یک نمونه آب را در یک شیشه بریزید و آن را به نزدیکترین ازمایشگاه در محل گلخانه خود برسانید.) بهترین زمان آبیاری محصول صبح زود است و قاعده کلی این است که چند سانتی متردست خود را درون گلدان فرو کنید تا رطوبت خاک بررسی شود. گیاهان خود را به حدی آبیاری کنید تا خاک در تمام گلدان خیس شود. و هر ۱۰ روز یک کود محلول در آب را به آن اضافه کنید. افزودن پیت ماس به مخلوط خاک، ظرفیت نگهداری آب بهتر و سطح رطوبت ثابت تری ایجاد می کند.

میتوانید برای مشاوره درباره تاسیس گلخانه خود با مشاوران ما در ماکی کالا تماس بگیرید .