صفحه اصلی

جدید ترین ها

لپتوسپیروز یک بیماری رایج در گاوهای گوشتی و شیری است که باعث ایجاد نازایی، سقط و کاهش تولید شیر می‌شود. این موارد بسیار اهمیت دارند چرا که باعث ضررهای اقتصادی زیادی می‌شوند. لپتوسپیروز می‌تواند به انسان‌ها نیز منتقل شود و باعث ایجاد نشانه‌های شبه آنفولانزا و سردردهای شدید در انسان‌ها شود. اما جای نگرانی نیست و لپتوسپیروز در انسان‌ها به صورت موثری می‌تواند درمان شود.

جای هیچ سوالی ندارد که ویتامین‌ های A، D و E ویتامین‌های حیاتی و مورد نیاز در جیره گاو گوشتی می‌باشند. ویتامینA نقش مهمی در حفظ سلامت چشم‌ها، پوست و سطح مخاط دستگاه تنفس، گوارش و تولیدمثل ایفا می‌کند.همچنین برای عملکرد مناسب کلیه‌ها و رشد طبیعی استخوان‌ها، دندان‌ها و اعصاب نیز حیاتی است. ویتامینA در کاروتن موجود در گیاهان سیز و زرد وجود دارد

با اینکه آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توانند تولید و بهره‌وری اقتصادی را مزرعه‌های پرورش طیور افزایش دهند، اما در عین حال نیز می‌توانند در انسان‌ها و همچنین خود طیور باعث ایجاد مقاومت آنتی‌بیوتیکی شوند که یکی از بزرگترین مشکلات بشر در آینده خواهد بود.

بر اساس مطالعه جدید دانشمندان در سال ۲۰۲۲، اضافه کردن لیزین به جیره گاوها در دوره انتقالی، می‌تواند سلامت رحم را در آن‌ها تقویت کند. لیزین یک آمینو اسید ضروری برای گاوهای شیری است. اگر به مقدار کافی به جیره اضافه شود، به افزایش تولید شیر کمک می‌کند.

درمان شیرواری یا درمان گاو خشک دو راه اصلی برای کنترل ورم‌پستان در سطح گله است. اگرچه، استفاده از آنتی‌بیوتیک در دوره شیرواری در حال حاضر به دلیل پس ماند آنتی‌بیوتیک در گاو بسیار مورد نقد قرار می‌گیرد. به همین دلیل است که امروزه روش SDCT بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

دیدن توقف تخم‍‌گذاری در گله می‌تواند بسیار برای پرورش‌دهنده یک موضوع آزاردهنده باشد. مرغ‌ها به صورت پیوسته تخم می‌گذارند و زمانی که سن آن‌ها بالا می‌رود، تخم‌های کم‌تری تولید می‌کنند. زمانی که یک مرغ به صورت ناگهانی تخم‌گذاری را متوقف کند، می‌تواند همیشه یک موضوع نگران کننده باشد.

اگر گله شما دچار بیماری کوسیدیوز شد، درمان را سریع شروع کنید تا گله خود را از دست ندهید. برای درمان موارد زیر را باید انجام دهید: طیور آلوده را ایزوله کنید. از داروهای ضدکوکسیدیوز مانند آمپرولیوم به مدت ۵ روز استفاده کنید حتما در کنار دارو از ویتامین آ و ک استفاده کنید

ورم پستان معمولا زمانی که بافت پستان مورد حمله میکروب‌ها قرار بگبرد اتفاق می‌افتد. معمولا عامل ورم پستان پاتوژن‌های واگیردار یا محیطی هستند. روش‌های انتقال بیماری و نشانه‌های آن مواردی هستند که شناخت آن‌ها برای یک دامپرور بسیار ضروری است.

گاوهایی که تولید بالایی دارند، اگر دمای محیط بالاتر از۲۵ درجه نرود، می‌توانند دمای بدن خود را ثابت نگه دارند. هرچه‌قدر که گاو تولید شیر بیشتری داشته باشد، متابولیسم بالاتر است و شیر بیشتری تولید می‌شود. بنابراین، گاوهایی که تولید بالایی دارند باید بتوانند گرمای اضافی ناشی از تولید را به محیط انتقال دهند. اما دمای بالای محیط می‌تواند از این انتقال جلوگیری کند و باعث بروز استرس گرمایی شود.

یکی از بزرگترین نگرانی‌های پرورش‌دهندگان طیور صنعتی استرس گرمایی است. هنگام بروز استرس گرمایی طیور به خوبی تغذیه نمی‌کنند تا با کاهش متابولیسم، دمای بدنشان کاهش پیدا کند. در نتیجه، دریافت انرژی متابولیک کاهش پیدا می‌کند که باعث کاهش رشد و کاهش تولید تخم و گوشت می‌شود.همچنین برروی کیفیت تخم و سلامت عمومی طیور هم تاثیرگذار است.