استرس دوره از شیرگیری گوساله‌ها

صرف نظر از اهداف تولید، استرس یک مانع طبیعی و اجتناب ناپذیر است که صنعت پرورش گاو باید مدیریت آن را بیاموزد. از قضا، مراحل نگهداری و پرورش است که منجر به دوره‌های استرس می‌شود. این زمان‌های استرس‌زا اغلب حول و حوش فواصل انتقال، زمانی که گاو از یک مرحله تولید به مرحله بعدی می‌رود، می‌افتد. از شیر گرفتن و دریافت خوراک دو دوره انتقالی هستند که طی آن گوساله ها استرس های متعددی را تجربه خواهند کرد. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض استرس اثرات منفی بر عملکرد گوساله دارد و این اثرات منفی می تواند منجر به مشکلات طولانی مدت شود.

وقتی تاریخ طولانی صنعت پرورش گاو را در نظر می گیریم، استرس موضوع نسبتا جدیدی است که توسط افراد حاضر در این صنعت مورد بررسی و بحث قرار می گیرد. در سال های اخیر، دانشمندان و تولیدکنندگان شروع به درک تاثیر استرس بر عملکرد گوساله کرده اند. خوشبختانه، با این حال، راه حل هایی برای کاهش استرس برای گاو شما در طول انتقال وجود دارد. اول، مهم است که بفهمیم چه چیزی می تواند باعث استرس شود، و همچنین عواقب آن استرس چیست.

عوامل استرس زا که می تواند در طول شیر گرفتن و دریافت خوراک رخ دهد عبارتند از:

جدایی از مادر

استرس اجتماعی ناشی از حذف شدن از مادر می تواند قابل توجه باشد. یکی از روش های مدیریتی که گوساله ها را به تدریج از شیر می گیرد، از شیر گرفتن با فنس‌کشی است. این تکنیک شامل قرار دادن گوساله های از شیر گرفته شده و مادرها در مراتع مجاور یکدیگر است که به گوساله ها اجازه می دهد مادر خود را در عین حال که جدا از هم هستند ببینند. مطمئن شوید که حصارهای محکم و بدون شکافی دارید تا از خزیدن گوساله ها به طرف دیگر جلوگیری کنید.

نقل و انتقال

 در برخی موارد، گاوها باید جابجا شوند. راه‌های زیادی وجود دارد که تولیدکنندگان می‌توانند برای کاهش استرس در حین حمل‌ونقل کار کنند – اما مانند انسان‌هایی که به مکان‌های جدید سفر می‌کنند یا یک حرکت بزرگ انجام می‌دهند، این انتقال بزرگ احتمالاً منجر به تغییرات و اختلالات برنامه‌ریزی، تغییر در الگوهای غذا خوردن و غیره می‌شود.

ترکیب شدن گله ‌ها با یکدیگر

هنگامی که گروه های گاو با هم مخلوط می شوند، می توانند یکدیگر را در معرض عوامل بیماری‌زا جدید قرار دهند. حتی اگر حیوانات در یک مزرعه باشند اما از مراتع مختلف باشند، پرورش دهندگان باید یک استراتژی ترکیبی را در نظر بگیرند.

مشاهده کنید
چگونه دام های خود را در آب و هوای سرد و زمستانی ایمن نگه داریم؟

رژیم های غذایی ناآشنا

رفتن از شیر مادر به سمت خوراک ممکن است یک انتقال سخت برای برخی گوساله ها باشد. نکات بعدی در این مقاله توضیح می‌دهد که چگونه به گوساله‌ها کمک کنید تا به یک رژیم غذایی جدید، سالم و غنی از مواد مغذی روی آورند.

استرس می تواند عواقبی بر تولید داشته باشد، از جمله:

  • اختلال در رشد: استرس باعث تجزیه عضلات می شود و می تواند رشد گاو شما را کاهش دهد.
  • سرکوب عملکردهای ایمنی، که می تواند منجر به کاهش توانایی مقاومت در برابر عفونت و افزایش حساسیت به بیماری شود.
  • تغییر رفتار، مانند کاهش مصرف خوراک

یک دیدگاه جامع درصنعت پرورش گاو، شناسایی زمان های حساس در سیستم تولید است. شناخت زمان های حیاتی امکان استفاده مؤثرتر از شیوه های مدیریتی را برای به حداقل رساندن استرس و بهبود عملکرد فراهم می کند. در تولید گوشت گاو، موثرترین رویکرد برای به حداقل رساندن استرس، رویکرد پیشگیرانه است. روش هایی را اجرا کنید که به شما در پرورش و نگهداری یک گله انعطاف پذیر کمک می کند. گوساله‌های مقاوم می‌توانند دوره‌های استرسی را که جزئی از ذات پرورش است را کنترل کنند. کلید پرورش گوساله های مقاوم اجرای شیوه های مدیریت پیشگیرانه است.