۵ گام برای جلوگیری از استرس حمل و نقل در گاو

استرس حمل و نقل یک عامل اجتناب ناپذیر برای هر مزرعه پرورش گاو است. درمان استرس حمل و نقل در گاو یک چالش است، با این حال، اثرات منفی بهداشتی ناشی از حمل و نقل حیوانات را می توان با اجرای تعدادی از شیوه های مدیریت خوب محدود کرد. این مراحل کلیدی ساده هستند و می‌توانید به راحتی آن‌ها را انجام دهید.

مرحله ۱: عوامل خطر را شناسایی کنید

برخی از عوامل متداول که اثرات استرس حمل و نقل را در گوساله ها افزایش می دهند عبارتند از: تجمع حیوانات، حرکت بیش از حد تریلر، استرس گرمایی، کم آبی، ورود پاتوژن های جدید و پروتکل های ناکافی دریافت غذا. اگرچه ممکن است این فهرست طولانی و گسترده به نظر برسد، اما مراحل ساده ای وجود دارد که می توانید برای کاهش شدید هر یک از این عوامل انجام دهید.

مرحله ۲: گواهینامه های تضمین کیفیت گوشت گاو را به دقت داشته باشید

 هنگامی که حیوانات در یک تریلر بارگیری می شوند، بسیار مهم است که راننده کامیون در مورد نحوه رفتار با حیوانات به منظور کاهش استرس آگاه باشد. راننده باید گواهینامه برنامه حمل و نقل داشته باشد که می تواند آرامش خاطری را فراهم کند که با حیوانات به صورت مناسب رفتار می‌کند. از طریق این برنامه‌ها، رانندگان یاد می‌گیرند که از مشکلات رایج مانند استارت/توقف/چرخش سریع اجتناب کنند، از نگرانی‌های دمایی سرد و گرم آگاه شوند و بر روی جابجایی گاو در حین بارگیری و تخلیه تمرکز کنند. اجتناب از این رفتارهای استرس زا شانس شما را برای دریافت گاو سالم افزایش می دهد.

مرحله ۳: پروتکل دریافت حیوانات را بهبود بخشید

 خطر استرس حمل و نقل با دریافت حیوان به پایان نمی رسد. در حالی که کنترل کمتری بر مدیریت استرس در حین حمل و نقل دارید، خطرات همچنان در کار پرسنل پرورشگاه باقی می ماند. راه حل با پیاده سازی یک پروتکل دریافت مناسب که مبتنی بر مدیریت کم استرس است شروع می شود.
هر چه کارمندان آرامتر و ساکت تر باشند، حیوانات نیز آرام تر و ساکت تر خواهند بود. این را می توان با اجتناب از فریاد نکشیدن در اطراف حیوانات و حذف تجهیزات با صدای بلند (مانند پمپ های هیدرولیک) انجام داد. 

مرحله ۴: به چیزی که نمی توانید ببینید توجه کنید: سلامت داخلی

در حالی که می‌توانید عوامل استرس‌زای خارجی مانند صداها، حرکات بیش از حد و تجربیات استرس‌زای حیوانات را محدود کنید، یک عامل خطر که اغلب فراموش می‌شود، سلامت درونی حیوان است. استرس ناشی از حمل و نقل و ورود به یک محیط جدید، مواد غذایی جدید و عوامل بیماری زا جدید اغلب منجر به سطحی از ناراحتی گوارشی می شود.
کاهش در مصرف خوراک، تبدیل غذا و افزایش وزن ممکن است مشاهده شود و مقصر تقریباً همیشه به دلیل پاسخ ایمنی در دستگاه گوارش حیوان است. دستگاه گوارش بسیار پیچیده است و در صورت نادیده گرفتن سلامتی به راحتی آسیب می بیند. علت این آسیب می تواند از تغییرات دما گرفته تا مواد غذایی جدید – حتی تا جمعیت های باکتریایی جدید متغیر باشد. بیشتر این عوامل استرس زا به دلیل ماهیت محیط غیرقابل کنترل اجتناب ناپذیر هستند و بنابراین باید اقدامات پیشگیرانه انجام شود.

مرحله ۵: در دوره انتقال به مکمل ها تکیه کنید

بهبود سلامت حیوانات از طریق محافظت از گوارش و ایمنی، اصلاح و بهینه سازی میسر می‌شود. در پرورش گاو گوشتی، ما به شدت بر کاهش استرس حیوانات برای بهبود رشد و سلامت کلی باید تمرکز کنیم، که به طور همزمان نتیجه شما را بهبود می بخشد. روده تأثیر عمده ای بر سلامت حیوان دارد، اما از آنجایی که ما قادر به دیدن آن نیستیم، هنگام در نظر گرفتن پتانسیل حیوان، اغلب این عامل را نادیده می گیریم.
هنگامی که روده به دلیل کیفیت پایین خوراک، باکتری های جدید یا استرس تحریک و ملتهب می شود، عملکرد حیوانات را به شدت تحت تأثیر قرار می دهد. این کاهش عملکرد به دلیل سطح انرژی است که سیستم ایمنی برای مبارزه با عوامل بیماری زا، التیام بافت های آسیب دیده و ایجاد یک پاسخ ایمنی کلی به آن نیاز دارد. استفاده از یک مکمل برای کمک به سیستم ایمنی برای محافظت از حیوان و خنثی کردن اثرات پاتوژن‌ها می‌تواند به انتقال موثرتر حیوان به پروار کمک کند. یک انتقال موثرتر به نوبه خود به گاو اجازه می دهد تا غذای بیشتری مصرف کند و بدون اتلاف انرژی در عملکرد سیستم ایمنی بدن، وزن بیشتری به دست آورد و سودآوری شما را افزایش دهد.
مشاهده کنید
استرس گرمایی در گاوها