بررسی فواید مکمل‌ های غذایی در گاوها

مکمل های غذایی برای سلامت گاو ها بسیار ضروری هستند. هر پرورش‌دهنده‌ای در رابطه با سلامت عمومی گله خود نگرانی‌های زیادی دارد. تهدید‌های غیرقابل شمارشی برای از بین بردن سلامت عمومی گله وجود دارد. به صورت خاص، نشخوارکنندگان به مشکلاتی که از نامتعادل بودن جیره نشات می‌گیرد بسیار حساس هستند. در نتیجه پرورش‌دهندگان از مکمل‌های غذایی استفاده می‌کنند تا از بهره‌وری و سلامت گله خود مطمئن شوند.

مثل بقیه محصولات غذایی، مکمل‌ های غذایی می‌توانند سود قابل توجهی به پرورش‌دهندگان و تولید کننده‌های مکمل برسانند. در میان دامداران، اهمیت استفاده از مکمل‌های غذایی برای حفظ سلامت عمومی گله به خوبی مورد تایید قرار گرفته است.

سلامت یکی از شاخصه‌های مهم برای حفظ ارزش مالی یک گاو است. تولید شیر، زیبایی نمایشی، کیفیت گوشت و گوساله‌زلیی همه و همه تحت تاثیر تغذیه و جیره غذایی هستند.

اطلاعات پایه در رابطه با مکمل‌ های غذایی

مکمل‌ های غذایی در گاو عناصری هستند که به جیره پایه اضافه می‌شوند. این عناصر در مقادیر بسیار کم (میکرو) به جیره پایه اضافه می‌شوند. اضافه شدن این عناصر باعث افزایش نرخ ضریب تبدیل، بهره‌وری غذایی و همچنین جلوگیری و کنترل بیماری‌ها می‌شود.

دامداران به صورت‌های مختلف  از مکمل ها در گونه‌های مختلف استفاده می‌کنند. اما مکمل‌ها بیشتر در گاوهای شیری و گوشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از مکمل‌ها در گاوها بسیار رایج است. به این دلیل که به آسانی قابل تهیه، انبارشدن و خوراندن به گاو هستند.

بعضی از مکمل‌های غذایی گاو به صورت پلت وجود دارند. این پلت‌ها به آسانی با خوراک مخلوط می‌شوند و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مشاهده کنید
آیا برای برنامه کاشت در گوساله خود حاضرید پول روی میز بذارید؟

آیا استفاده از مکمل ها واجب است؟

دامداران و دامپروران به خوبی می‌دانند که تهیه یک جیره مناسب و متعادل برای حیوانات می‌تواند یک کار بسیار طاقت فرسا باشد. به این دلیل که گاوها خودشان نمی‌توانند درک کنند که آیا تمام عناصر مورد نیاز خود را دریافت کرده‌‌اند یا نه. مورد دوم این که گاوها بعضی از مواد را دوست دارند و بعضی از مواد را نه. به همین خاطر به صورت متعادل عناصر را دریافت نمی‌کنند.

به عنوان یک اصل بسیار مهم، جیره دریافتی یک گاو بالغ به دو فرم صورت می‌گیرد:

  • گاوهای غیر شیرده باید ۲ درصد وزن خود ماده خشک دریافت کنند و روزانه ۸۰۰ گرم به وزن آن‌ها اضافه شود.
  • گاوهای شیرده باید ۳.۲ درصد وزن خود ماده خشک دریافت کنند.

 

تداوم و افزایش باعث افزایش بهره‌وری گله می‌شود. بهترین مکمل برای گاوها مکملی است که طعم و بویی را به غذا بدهد که تمایل گاو را به خوردن آن افزایش دهد.

ضرورت استفاده از مکمل ها به میانگین سن گله شما بستگی دارد. گاوها در سنین پایین‌تر به پروتئین بیشتری احتیاج دارند. باید به آن‌ها کمک کنیم که بتواندد پروتئین مورد نیاز خود را دریافت کنند.گاوها در سنین بالاتر برای داشتن سطح مناسبی از انرژی نیاز به جیره متعادل دارند. ما به عنوان یک پرورش‌دهنده باید به ان‌ها کمک کنیم که انرژی مورد نیاز خود را دریافت کنند.

در نتیجه، میزان مکملی که گاو دریافت می‌کند، بستگی زیادی به سن و نیازهای آن در سن مورد نظر دارد.

مکمل‌ها شامل آنزیم‌ها و مینرال‌های ارگانیک می‌شود. مواردی مانند، کلسیم، فسفر، منیزیم، سلنیم، ویتامین A، D و E

مشاهده کنید
بررسی جامع ورم پستان در گاوها

حتما باید در نظر داشته باشید که میزان آب دریافتی به میزان بسیار زیادی به میزان غذای دریافتی تاثیر می‌گذارد. گاوها اگر به صورت دائمی به آب تمیز و تازه دسترسی نداشته باشند، غذای کمتری مصرف می‌کنند. همچنین گاوها در سه ماهه اخر بارداری به دلیل اینکه جنین باعث کاهش اندازه شکمبه می‌شود، به میزان کمتری غذا مصرف می‌کنند. در این دوران استفاده از مکمل‌های غذایی لسیار ضرورت دارد.