۶ نکته برای مدیریت گاوهای شیری در زمستان

۱. بستر

دمای زمستان چالش ها و ملاحظات بیشتری را برای تولیدکنندگان لبنیات به همراه دارد. با کاهش دما، انرژی مورد نیاز گوساله ها افزایش می یابد. گوساله‌های زیر ۲۱ روز زمانی که دما به زیر ۶۰ درجه فارنهایت می‌رسد به انرژی بیشتری نیاز دارند. همچنین برای انرژی نگهداری، زمانی که دما به زیر ۳۰ درجه فارنهایت می‌رسد، به ۳۰ درصد انرژی بیشتر نیاز دارند.

بستر می‌تواند عایق خوبی باشد. به این ترتیب، برای کاهش اتلاف گرما، گوساله ها را خشک و با بستر مناسب نگه دارید. بسترهایی از جنس نی خشک تا زانوها، عایق خوبی را فراهم می کند و احتمال ابتلا به بیماری های تنفسی را کاهش می‌دهد. علاوه بر این، ژاکت گوساله تمیز و خشک می تواند دمای داخلی گوساله را تا ۲۵ درجه فارنهایت افزایش دهد.

۲. تغذیه

تغذیه گوساله‌ها سه بار در روز به تثبیت PH شکمبه کمک می کند و همزمان انرژی بیشتری در دماهای سرد اضافه می کند. علاوه بر این، بلافاصله پس از تغذیه، آب گرم تهیه کنید تا گوساله‌ها قبل از دراز کشیدن آب بنوشند. به یاد داشته باشید که آب گرم سریعتر از آب سرد یخ می زند.

۳. آب

صحبت از آب شد، گاوهای شیری باید آب بنوشند وگرنه غذا نخواهند خورد. از آنجایی که آب یک عنصر کلیدی در تهیه شیر است، مطمئن شوید که آبخوری ها تمیز و یخ زده نیستند. گاوها آب خنک بشقابی را ترجیح می دهند زیرا گرمتر از آب چاه است. با یک دماسنج، آبخوری‌ها را بررسی کنید تا مشخص شود که آیا عناصر به درستی کار می کنند یا خیر. دمای ایده آل آب بین ۴۰ تا ۶۵ درجه فارنهایت است.

مشاهده کنید
آیا برای برنامه کاشت در گوساله خود حاضرید پول روی میز بذارید؟

۴. تهویه

گاوهای شیری در دماهای سرد کاملاً خوب عمل می کنند، به شرطی که خشک باشند و از باد محافظت شوند. اگر سرعت باد کمتر از پنج مایل در ساعت باشد، گاوها می توانند دمای کمتر از -۲۰ درجه فارنهایت را تحمل کنند. از سوی دیگر، بادهای شدید با سرعت ۳۵ مایل در ساعت و دمای بالای ۱۵ درجه فارنهایت می تواند مشکلاتی را برای گاوهای شیری ایجاد کند.

در هوای سرد، جلوگیری از ورود هوا بسیار مهم است. گاوها به یک مکان استراحت خشک و بدون ورود هوا نیاز دارند. سوراخ‌های پرده‌ها را ببندید. شکاف‌های انتهای پرده‌ها را به حداقل برسانید و اطراف درهایی را که باد می‌تواند از آن‌ها عبور کند، ببندید. در اصطبل، نگهداری صحیح از فن های دیوارها کلید تهویه خوب است. تسمه ها را تنظیم و تعویض کنید و کرکره ها و سایر قطعات را تمیز و روغن کاری کنید. ورودی‌ها باید اجازه دهند تا هوای تازه جایگزین «هوای قدیمی» شود. صرف نظر از نوع انبار، داشتن مقادیر کافی بستر خشک مهم است. پشت محل نگهداری را مرتب و خشک نگه دارید. اگر راهروها یخ زده و لغزنده شدند، آهک را روی زمین بپاشید تا کشش بهتری داشته باشید.

۵. جلوگیری از سرمازدگی

یکی دیگر از زمینه‌های حیاتی که باید در مورد گاوهای بالغ در نظر گرفت این است که آیا آنها در حال خروج از سالن در شرایط باد سرد هستند که می‌تواند منجر به سرمازدگی و یخ‌زدگی پستانک شود. خشک بودن پستانک ها هنگام خروج از سالن در هوای سرد بسیار مهم است. دانشمندان پیشنهاد می کنند که در هوای بسیار سرد، حتی لایه روی شیر نیز باید قبل از خروج گاوها از سالن، خشک شود.

مشاهده کنید
انواع مختلف فسفر غذایی برای دام و طیور

بهتر است به جای حذف مرحله غوطه وری پستانک ها در ضد عفونی پس از شیردوشی، پستانک ها را به مدت ۳۰ ثانیه در محلول ضدعفونی غوطه ور کنید. برای کاهش ترک خوردن یا ترک خوردن پوست سرپستانک از دیپ های میکروب کش حاوی ۵ تا ۱۲ درصد نرم کننده های پوستی استفاده کنید. از شستن پستانک ها با آب در هوای سرد خودداری کنید.

۶. ورم پستان

در نهایت، در هوای سرد – یا در طول تابستان – کاهش مکان‌هایی که مواد آلوده می‌توانند به گاو بچسبند برای مدیریت تعداد سلول‌های سوماتیک شیر و ورم پستان حیاتی است. برای جلوگیری از این اتفاق، شعله دهی به پستان ها درست قبل از زایمان، در زمان خشک شدن و در طول شیردهی، زمانی که موها به وضوح بلند هستند، پیشنهاد می شود. پیروی از این روش عملیاتی استاندارد بار رسوب در فیلتر شیر را کاهش می دهد، آماده سازی گاوها را آسان تر می کند و خطر ورم پستان محیطی را کاهش می دهد.