چرخه سالمونلا را در مزرعه خود شکست دهید

سالمونلا یک چرخه خسته کننده دارد که پرورش دهندگان آن را به خوبی می‌شناسند. جوجه‌های آلوده سالمونلا را وارد مرغداری می‌کنند. آن‌ها باکتری‌ها را در بستری می‌ریزند که سایر پرندگان را آلوده می‌کند. اغلب این چرخه بدون نشان دادن علائم یا نشانه‌های بیرونی است. پس از خروج گله از مرغداری، سالمونلا می تواند فعال بماند و گروه بعدی پرندگان وارد شده را در معرض خطر قرار دهد.
در صورت عدم کنترل در طول رشد، پرندگان ورودی می توانند مقدار زیادی از سالمونلا را وارد کنند و کنترل ایمنی غذا را تحت تأثیر قرار دهند. آلودگی ممکن است در تمام طول زنجیره غذایی تا محیط‌های خرده‌فروشی و خانه وجود داشته باشد. که تهدیدی برای سلامت و ایمنی انسان است. شیوع بیماری‌های ناشی از غذا در سال‌های اخیر نشان‌دهنده ظهور سرووارهای جدید خطرناک سالمونلا است که کنترل آن‌ها دشوار است.

کاهش بار سالمونلا

بهداشت و امنیت زیستی مناسب اقدامات مهمی برای مدیریت بار ورود سالمونلا به مرغداری و شکستن چرخه بیماری است. تمیز کردن و ضدعفونی کردن کامل محل‌های نگهداری بین گله ها از قرار گرفتن در معرض آن جلوگیری می‌کند و به شکستن چرخه آلودگی کمک می کند.

این پاتوژن در بستر مرغ مرطوب با pH بالا رشد می کند. خشک نگه داشتن بستر و PH پایین به کاهش شیوع آن کمک می کند. پرورش دهندگان باید بدانند که خوراک و آب آلوده نیز ممکن ناقل سالمونلا باشند.

تغذیه برای مقاومت در برابر سالمونلا

محافظت از سلامت روده از طریق افزودنی های خوراک می تواند به پرندگان کمک کند تا در برابر سالمونلا مقاومت کنند. تحقیقات نشان می‌دهد که تغذیه کربوهیدرات‌های عملکردی تصفیه شده باعث ایجاد سیستم ایمنی قوی می‌شود. به طیور کمک می‌کند تا با چالش‌های بهداشتی و محیطی کنار بیایند.

مشاهده کنید
تورم روده نکروزی در طیور چیست و چگونه درمان می‌شود؟

این کربوهیدرات‌ها چسبندگی این پاتوژن را به دیواره سلولی داخل روده پرنده مهار می کند. عفونت باکتریایی و کلونیزاسیون را کاهش می دهد. با ترویج پوشش روده سالم، پرندگان را در برابر چالش های ناشی از سالمونلا و سایر عوامل بیماری زا که سلامت و ایمنی غذایی پرندگان را تهدید می کنند، مقاوم می کند.

اثربخشی ثابت شده توسط تحقیقات

مطالعات تحقیقاتی متعدد و آزمایشات تجاری اثربخشی کربوهیدرات‌ها را در برابر تهدیدات سالمونلا در طیور نشان می دهد.

در مطالعات جوجه های گوشتی، تغذیه کربوهیدارات‌های عملکردی به پرندگان باعث کاهش حضور سالمونلا در سکوم در مقایسه با گروه شاهد شد. در سه مزرعه تجاری، بار سالمونلا در سکوم جوجه‌های گوشتی تا ۳.۵ برابر کاهش یافت.

ثابت شده است که مکمل کربوهیدرات‌های عملکردی همچنین استافیلوکوکوس انتریتیدیس را کاهش می‌دهد. یک سویه دردسرساز که عامل بیماری‌های ناشی از غذا ناشی از تخم‌مرغ‌های آلوده است. در یک مطالعه با لایه‌های به چالش کشیده با S. enteritidis، تغذیه با مکمل کربوهیدرات باعث کاهش ۱.۲ برابری در مقایسه با گروه شاهد شد.

نتایج مشابهی در بوقلمون ها دیده می‌شود. در تحقیقی که شامل بوقلمون‌های مواجه با این پاتوژن بودند، آنهایی که با کربوهیدرات عملکردی تغذیه شدند، بار پاتوژن ۱.۷۷ برابر کمتر از پرندگان شاهد بود.

هم افزایی احتمالی با واکسیناسیون

یک مطالعه اخیر نشان داد که تغذیه با کربوهیدرات عملکردی تأثیر منفی بر توانایی واکسن زنده سالمونلا برای کاهش کلونیزاسیون ندارد. در واقع، داده‌ها حاکی از یک اثر هم افزایی یا افزایشی بین این دو مداخله است.